Un urs a atacat o turistă din Germania pe Transfăgărășan. Animalul sălbatic a spart geamul mașinii atunci când femeia făcea poze
Incidentul a avut loc marți, în comuna Arefu din Argeș. Femeia în vârstă de aproximativ 41 de ani a fost mușcată în zona antebrațului stâng de un urs.
Victima este o turistă din Germania. La fața locului a intervenit un echipaj SMURD. În momentul în care echipajele au ajuns în zonă, femeia era conștientă.
Martorii spun că turista conducea o mașină închiriată și a oprit după ce a observat ursul în apropierea șoselei. Animalul s-a apropiat atunci de vehicul, a spart geamul din dreptul șoferului, moment în care femeia a fost rănită la braț.
„O inconștientă, cred că avea număr de București. A oprit, păi cum să oprești când vezi ditamai ursul? Nu faci așa ceva”, a povestit un martor aflat în apropierea locului unde s-a produs incidentul, scrie Știri Diaspora.
Oamenii din zonă au primit avertizare RO-Alert
Persoana a fost transportată la Spitalul Municipal Curtea de Argeș. Cetățenii din zonă au primit un mesaj RO-Alert de avertizare cu privire la prezența ursului.
„Pentru evitarea unor evenimente nedorite, venim în sprijinul populației cu un set de recomandări: evitați zona, rămâneți în locuințe; păstrați distanța față de animal, nu îl hrăniți și nu încercați să vă fotografiați cu acesta; fără să vă expuneți pericolului, protejați animalele din gospodărie”, au precizat reprezentanții ISU Argeș.
Andrei Paveliuc a decedat în noaptea de marți spre miercuri, la vârsta de 41 de ani.
Bărbatul a decedat în locuința sa din Botoșani, după ce s-a confruntat mai mulți ani cu o afecțiune cronică. Bărbatul a fost internat pentru o vreme într-o clinică de îngrijiri paliative, dar cu câteva zile în urmă a fost dus la Spitalul Județean Mavromati, de unde a fost ulterior externat pe fondul stării…
CE S-A ÎNTÂMPLAT cu tatăl actriței Ece İrtem? Detalii dureroase despre ACCIDENTUL în care a fost implicat și clipele de coșmar trăite de familie
Peste 20 000 de profesori ies miercuri în stradă. Sindicaliștii protestează în Capitală faţă de legea salarizării.
Sindicaliștii se adună de la ora 10:00 în fața Guvernului, în Piața Victoriei, după care o să meagă spre Parlament. Precizăm că nu s-a renunțat până acum la ideea boicotării examenelor.
„Destul! Educația cere respect! Dragi colegi, mâine ieșim din nou în stradă. Ne strângem în Piața…
Viorica Dăncilă rupe tăcerea despre perioada în care a fost premier: „Am fost trădată de cei din casă. Mi-a lăsat un gust amar”